Onlar aslında sadece korkuyor!

Köpeklerin büyük bir motosiklet hayranı olmad ı ını bilmek için köpek sahibi olmanıza gerek yok. Aslında, çoğu köpek ne pahasına olursa olsun onlardan kaçınmaya çalışacaktır. Ve eğer bir köpek, alanını bir motosikletle paylaşmak zorunda kalırsa, bazı çok mutsuz hırıltılara ve havlamalara hazırlıklı olsanız iyi olur.

Peki köpekler motosikletleri neden bu kadar sevmiyor ?

Köpekler motosikletlerden nefret ederler çünkü motosikletlerden korkarlar ve kendilerini tehdit altında hissederler. Motosikletler gürültülüdür, çok titreşir ve egzoz yayar, tüm bunlar köpeklerin kendilerini tehdit altında, rahatsız hissetmelerine ve motosikletlerden korkmalarına neden olur. Köpeklerin artan koku ve işitme duyuları da duruma yardımcı olmaz. Nihayetinde motosikletler, köpeklerin kendi bölgelerinin tehdit altında oldğuğunu hissetmelerine de neden olur ve bir köpeğin motosiklete tepkisi doğası gereği içgüdüseldir.

Köpeklerin motosikletlerden nefret etmesinin 10 ana nedenini in celeyelim:

1. Köpekler Korkuyu Hissedebilir

Köpekler insanlardan korku, adrenalin ve endişe hissedebilir, bu nedenle bisiklet sürücülerinin adrenalini ve endişesini hissedin. Bir köpeğin koku alma duyusunun insanlardan 10.000 kat daha hassas olduğunu biliyor muydunuz? Burnunda 220 milyon koku alıcısı var ve bizde sadece 5 milyon var. Köpekler harika!

Bu kokular aracılığıyla korku ve kaygıyı algılayabilirler. Bir motosikletçi sürerken duyuları yükselir ve her zaman gergindir, köpekler bunu hissedebilir.

2. Köpeklerin Hassas Kulakları Vardır

Motosikletler gürültülüdür ve köpeklerin hassas kulakları canlarını yakabilir ! Köpeklerin çok iyi bir işitme duyusuna sahip olduğunu biliyor muydunuz? İnsanlardan daha yüksek perdeleri duyabilirler, bu yüzden düdüklerde kullanılan tiz sesleri duyabilirler.

Ve motosikletler söz konusu olduğunda, tam olarak en sessiz ulaşım şekli değiller. Motosikletlerin çıkardığı yüksek sesler köpeklerin kulaklarını acıtabilir ve onları çok rahatsız edebilir. Hızlanmak ve korna çalmak birçok köpek için çok yüksek seslerdir.

3. Motosiklet egzozu köpeğin burnunu tahriş edebilir

Motosikletler, bir köpeğin burnunu, gözlerini ve boğazını tahriş edebilen çok fazla egzoz yayar. Kimse uzun süre egzoz dumanına maruz kalmaktan hoşlanmaz ve köpekler de farklı değildir. Yukarıda bahsedildiği gibi, bir köpeğin koku alma duyusu insanlardan 10.000 kat daha hassastır, bu da onların egzoz kokusundan aşırı derecede rahatsız oldukları anlamına gelir.

4. Motosikletler Bölgeyi tehdit ediyor

Bir köpeğin bölgesini koruma ihtiyacı içgüdüseldir ve köpek yavrusu olarak öğrenmeleri gereken bir şeydir. Bu onların birincil içgüdülerinden biridir. Bir köpeğin bölgesi, evinizdeki bir odadan, onunla birlikte keyfe çıktığınız tüm alanlara (yürüme, koşma vb.)

Bir motosiklet bu bölgeye girdiğinde, bölgesel saldırganlığın yanı sıra savaş yada kaç tepkisine neden olabilir çünkü motosikletçi, köpeğinizin kendi olarak seçtiği çevreye hükmediyor mu gibi hissedebilir.

5. Motosiklet Motoru Titreşimleri Yakındaki Köpekleri Rahatsız Ediyor

Motosiklet motorundan gelen titreşimler yakındaki köpekleri rahatsız edebilir. Bu, köpeklerin motosikletleri sevmemesinin bir başka büyük nedenidir çünkü dengeleri büyük bir makine tarafından bozuluyormuş gibi hissederler. Bu sadece motosikletler değil, genel olarak dengelerini etkileyen ağır makinelerdir.

6. Bazı Köpekler Hakimiyet Göstermeyi Sever

Bazı köpeklerin çevrelerindeki herşeyi kontrol etme ihtiyacı vardır ve bir motosiklet bu alanı işgal ettiğinde, kendilerini tehdit altında hissetmelerine neden olur. Daha sonra, bu alan üzerindeki tehdit edici hakimiyet hissini iletmek için yüksek sesle havlama ve kovalama kullanırlar.

7. Bazı köpekler geride bırakılmaktan korkar

Bu çok olur! Köpekler geride kalır ve çıldırırlar. Yüksek sesle havlamaya başlarlar, korkarlar ve sahibine ayak uydurabilmek için motosikletin peşinden koşmaya başlarlar. Köpek dışarı çıkarsa, sonuç, motosikletin peşinden koşarken dikkati dağıldı ğında trafiğe kaçması veya bir arabanın çarpması olur.

8. Bazı köpekler, sahiplerinin taktığı “kask kafasından” korkabilir veya onu korktukları başka bir şeyle ilişkilendirebilir.

Bu, gerçeklerden çok daha panzehir ama benimle kal. Köpekler duygularımızı, yüz ifadelerimizi vb. kaydetmeye alışkındır. Kask taktığımızda bunu onlardan saklarız ve bu onlar için korkutucu olabilir. Yüz ifadelerimizi bu şekilde okumakta zorlandıkları için bizim kızgın veya üzgün olduğumuzu düşünmelerine neden olur.

9. Motosikletler küçük ve hızlıdır, bu da köpeklerin onları av sürüsünden kovalamasına neden olur.

Bir motosikleti av olarak gören köpekle r, onu yakalamak için p e ine d ü ebilir. Bu, dondurma kamyonunu yolda kovalayan köpekle gerçekten aynı, ancak motosikletler çok daha küçük ve onlara çok daha çekici gelebilir. Bu, köpek tasmalı tutulmazsa, motosikletler ve arabalar arasındaki yolda bazı güvensiz durumlar yaratabilir.

10. Köpek sadece korkuyor

Arabalar kadar büyük olmasalar da, motosikletler bir köpeğe kıyasla hala büyük ve gürültülüdür. Dürüst olmak gerekirse, bu bilinmeyen yaratıktan korkmuş olabilirler. Kaçmak ya da kavga etmek, bir köpek kendini tehdit altında hissettiğinde havlayacaktır. Bir köpek eğitmeni almak, köpeğinizin daha az tehdit altında hissetmesine yardımcı olabilir.

Çözüm

Trafikte bir motosiklet kullanıyorsanız ve bir köpeğin size doğru özgürce koştuğunu görürseniz, en iyi bahis, herhangi bir aksilik olmadan önce hızlanmak ve bölgeden uzaklaşmaktır. Her sürücü, hızlı ve mantıklı hareket etmeniz gereken köpeklerle ilk kez deneyime sahiptir.

34