Bir çoğumuzun hayatında çanta, olmazsa olmaz aksesuarlar lardan dır. Okul yıllarında alışkanlığının oluşmaya başladığı sırt çantalarından bazen yaşımızı alsak da vazgeçmeyiz. Ben bu kişilerdenim. Neredeyse bakkala bile giderken çanta kullanırım. Çünkü cebimde birşey taşımaktan hoşlanmam.

 

İşin motorculuk tarafına geldiğimizde şehir içi kullanımlarda motoru çanta takmaya uygun olmayan yada motoruna çanta takmayı sevmeyen kişilerin de sırt çantası taktığını görürüz. Genellikle, çıplak, retro ve spor motosikletlerde arka ve yan çanta takmak için yer bulunmaz. Bulunsa da yakışıklı durmaz. Yetişkin bir motosiklet kullanıcısı için sırt çantası alternatifleri uzun yıllardır laptop çantaları, trekking çantaları ve okul çantaları şeklindeydi. Su alabilen, bağlantı kısımları omuza baskı yapabilen, bayrak gibi sallanan çantalardı bunlar. Ve işin kötüsü olası kaza durumunda sırtınızın güvenliği sağlayacak bir yapıları yoktu.

Ve bir gün bu eksikliği fark eden iki İngiliz motosiklet kullanıcısı çanta yapmaya başladılar. Markalarının adı Freddy Krugger’dan ilham alınarak belirlendi ama yasal olabilmesi adına Kriega olarak kullanıldı.

 

Çeşitli çanta modelleri olsa da ben sizlere hali hazırda kullanmakta olduğum R20 sırt çantasından bahsetmek istiyorum. R20 35 ila 15 litre aralığında bulunan 5 Kriega sırt çantasından 20 Litre olan model. Günlük şehir hayatında ve hafta sonuna kısa sürüşlerde ihtiyacınız olabilecek şeyleri içerisine alabilecek ideal hacme sahip.

 

Sıradan bir çantaya göre farkları:

  • Aşınmaya dayanıklı 1000D Cordura kumaştan yapılmış olması.
  • Opsiyonel sırt koruma takılabiliyor olması.
  • Kılıf gereksinimi olmaksızın su geçirmiyor olması.
  • Askı kolları tasarımı sebebiyle omuzlarınıza binen yükü sırtınıza eşit dağıtıyor olması.
  • Reflektif bölümlerinin olması.
  • Suluk takılabiliyor olması.
  • 10 Litreye kadar üzerine ekstra çanta takılabiliyor olması.
  • Klips ve fermuarlarının eldiven çıkartmaya gerek kalmadan kullanılabiliyor olması.

Back Protection


Front connection

Kriega çanta modellerini 2017 yıl itibariyle Türkiye’ye DRD Motorbike tarafından getirilmeye başlandı. Çanta modellerine ulaşmak için

www.motorcudanmotorcuya.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kriega R20 Motosiklet Çantası

382