Rota / Taşoz Adası (Thasos)

Diyelim Türkiye’nin Kuzey Batı bölümünde yaşıyorsunuz. Kuzey Ege bölgesini ve adalarını gezmekten sıkıldıysanız gözünüzü yakın sınır komşularımıza dikmeniz doğal. Sınır geçişi sonrası çok fazla mesafe kat etmeden ada havası almak, deniz mahsüllerinden oluşan menülerin tadına bakmak, temiz asfaltlı virajlarında motor kullanmak istiyorsanız Taşoz adası sizleri mutlu edecektir.

Ada Hakkında

Ada Taşoz ismini, Osmanlı döneminde bulundurduğu mermer ocaklarından almıştır. Yunanca adı Thasos olan adanın yüz ölçümü 380.000km2 dir. Ana geçim kaynağı günümüzde turizm olan adanın orman, mermer, zeytin yağı ve bal üretimi bulunmaktadır. 

Ulaşım

İstanbul Mahmutbey gişelerden karayolu ile 420km (5 saat) yol katettiğinizde Keramoti feribot iskelesine varmış olursunuz. İskeleden her 30dakika da bir feribot kalmakta olup yaklaşık 30dk kadar da adaya geçiş süresi vardır.

Konaklama

Yolları kıyı şeridine paralel olan adanın denizi oldukça iyi. Konaklama alternatifleri de genellikle plajlara yakın bölgelerde bulunuyor. Golden Beach, Marble Beach, Aliki, Potamia, Pefkari plajların ve alternatifleri bol olduğu bölgeler.

Diğer yandan motorla gidip çadırınızı kurup denize de yakın olmak isterseniz Camping Pefkari oldukça iyi bir alternatif. Camping Pefkari’nin içerisinde güzel yemekler yapan restoranı ve denize girmek için kumsalı da var.

Yolları

Adayı motor kullanıcılarının tercih etme sebeplerinden en önemlisi tabii ki yolları. Neredeyse hiç düzlük olmayan dar ve orta derece virajlara sahip yolu kullanarak ada etrafında 100km yaparak tam tur atabilirsiniz. Bir tarafınızda genellikle denizin olduğu orman yollarının tadı damağınızda kalacaktır. Tamamı sıcak asfalt olan ada yolları, sezonda bile oldukça tenha. 

Neler yapılabilir?

  • Bol bol denize girilebilir.
  • Motorla ada turu atılabilir, arada molalarda soğuk Frappeler içilebilir.
  • Akşamları deniz kıyısında deniz mahsülleri ve mezelerden oluşan yemekler yenebilir.
  • Adanın dağ köyleri gezilebilir, farklı yiyecekler denenebilir.
  • Thasos Candy ismiyle satılan adaya özel reçellerden alınabilir.
  • Adaya gidiş ve dönüş yolunda Dedeağaç’a (Alexandroupoli) uğranıp güzel bir frappe molası verilebilir.
  • Dönüş rotası Kavala üzerinden yapılabilir ve o meşhur kurabiyelerden alınabilir.

Diyelim Türkiye’nin Kuzey Batı bölümünde yaşıyorsunuz. Kuzey Ege bölgesini ve adalarını gezmekten sıkıldıysanız.

297