Her gün daha da globalleşen düyamızda daralan ekonomiler, rakabet ve yeni pazar arayışları sebebiyle her marka her işe girmeye başladı. Mercedes Benz gibi bir marka bile Renault’dan motor ve platform satın alıp pikap üretiyorsa, BMW’nin Bajaj ile ortak bir commuter üretmesi de oldukça doğal.

Borusan Oto İstinye’ye bir sebepten uğramıştım ve G310’ların geldiğini gördüm. Teste açık olduğunu da öğrenince hemen kaptım keratayı. İstinye sahilden Çayırbaşı ve oradan Bahçeköy… Bir Commuter’ı denemek için fena bir rota sayılmaz. 

BMW kalitesi ve işçilik

Motora daha binmeden ilk baktığım şey malzeme kalitesi oldu. Genel plastik kalitesi, metal aksam, kablo geçişleri gibi detaylara baktığımda, orta sınıf bir Japon çıplak motorundan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Çok ufak detaylar tabii ki var. Kütükler, cambus yerine klasik elektrik tesisatı olması, ayarsız manetler, boyanmış yolcu pegleri gibi. Çelik fren hortumu, ABS, her türlü bilginin olduğu kadran (vites göstergesi dahil) diğer minik detayları görünmez kılıyor. Özetle bu alet BMW kalitesini commuter segmentinde de temsil edebilir durumda.

Geometri

Motosiklette çok önemli olan ama aslında yeteri kadar üzerinde durulmayan önemli konulardan biridir. İnsanlar farklı fiziksel özellikler gösterirler, otomobillerde farklı koltuk ve direksiyon ayarları varken, malesef motosikletlerde bu sadece ayna ayarının ötesine geçememekte. Commuter kullanıcı kitlesini düşünecek olursak, küçük hafif bir motosiklet için fena sayılmayacak ebatlarda. Çok küçük değil, ağır sayılmaz. Geniş gidonu ve omuzların kapatamadığı aynaları başarılı. Sele yüksekliği ve konforu standartlara uygun. Motoru tutma ya da kontrolleri kullanmayla ilgili en ufak bir problem görmedim (boyum 1.93cm).

Tasarım

Çok açık söyleyeyim, etkileyicilikten çok uzakta. KTM’nin Duke serisi gibi icon olmak bir yana dursun BMW logosu olmadığı sürece bu motosiklet Asya’lı markalarla ciddi şekilde benzeşik. Logusu  görülmediği sürece özel bir ilgi beklemeyin. Renkleri sebebiyle kesinlikle ağır abi duruşuna sahip.

Kullanım

Hafif, frenleri yeterli, motoru alt devirlerde gayet canlı. 10k rpm çeviren motor, 6k rpm’den itibaren canlı bir hal alıyor ve bu canlılık 9k rpm’de son buluyor. Viraj yeteneği yüzde gülümseme yaratacak boyutta. Güvenli ve keyifli. Özellikle yüksek sürat istemeyen dar virajlı yollarda ya da ışıklarda, ani kalkışlarda iyi hissettiriyor.

Süspansiyon ve tutuş

Bu sınıf ve ebatta bir motosiklet için kesinlikle konforlu tarafta olduğu belirtmeliyim. Kasis ve çukurlarda özellikle denedim; rakiplerinden konforlu… Bu konfor, testim boyunca (zorlamama rağmen) herhangi bir tutuş kaybı yaratmadı. Bence bu denge iyi ayarlanmış. 

Daha iyi olabileceğini düşündüklerim

  • Motor sesi kesinlikle motivasyon kırıcı. Tamam, ufak hacimli tek silindir motorlarda bunun zor olduğunu biliyoruz, ama bu kadar da olmasın 🙂
  • Ayarlanabilir manetleri olsa BMW’ye yakışırdı. Sordum; opsiyonel olarak da yok. 🙁 Motora yeni başlayacak bayanların kısa el parmakları yine manetlere zor ulaşacak.
  • 250cc vergi dilimine girmiyor olması ve artan döviz kurları sebebiyle, maalesef bir commuter için yüksek bir fiyata sahip.

409